19 вересня відбулася презентація спільного дослідження Центру стратегічних комунікацій, Кібердепартаменту Служби безпеки України та Головного управління комунікацій Збройних Сил України щодо інформаційної діяльності ворожого Telegram-каналу «НачШтабу».
Цей ресурс протягом багатьох років цілеспрямовано працював на шкоду Силам оборони України, виконуючи розвідувальні та підривні завдання. У межах дослідження проаналізовано понад 27 тисяч одиниць контенту, який публікувався з 8 червня 2018 року по 26 липня 2024 року.
Маніпуляції, фейки і заклики до збору інформації
Фахівці виявили цілу низку інформаційних операцій, що проводилися через канал. Основна мета контенту – деморалізувати українське суспільство, підірвати довіру до армії та посіяти паніку серед цивільного населення.
Канал активно:
- поширював фейки про «моральний занепад» у лавах ЗСУ;
- закликав користувачів передавати адміністраторам конфіденційну воєнну інформацію;
- дискредитував мобілізаційні процеси, навмисно завищуючи дані про втрати українських військ;
- створював конфліктні наративи між командним складом та бійцями, підриваючи єдність у військових підрозділах.
Маскування під внутрішній український ресурс
Особливістю діяльності «НачШтабу» було намагання видавати себе за український інформаційний канал, що нібито “розкриває правду про фронт”. Насправді ж його контент системно корелював із завданнями російських спецслужб у межах гібридної війни.
“Це приклад класичної інформаційно-психологічної спецоперації. Ворожа пропаганда намагається діяти приховано, використовуючи маску незалежного джерела”, – зазначають у Центрі стратегічних комунікацій.
Наразі СБУ продовжує встановлювати осіб, причетних до адміністрування каналу, та вивчає можливі канали фінансування і зв’язки з російськими пропагандистськими центрами.
Презентація результатів дослідження стала черговим кроком у боротьбі з інформаційною агресією РФ, яка намагається розхитати тил і знизити бойовий дух українців. Експерти закликають громадян критично ставитися до анонімних джерел у соцмережах і не поширювати неперевірену інформацію.