У Всесвітній день вишиванки, 19 травня, в етнолабораторії “Баба Єлька” у Кропивницькому відкрили експозицію, присвячену українському народному одягу. Головною родзинкою виставки стала сорочка 1950-х років, знайдена на смітнику, у візерунку якої закодовано синьо-жовтий символ України.
Про це повідомила пресслужба міської ради Кропивницького.
На виставці представлено близько сорока автентичних предметів, зібраних під час фольклорних експедицій команди “Баби Єльки” Кіровоградщиною. Однак найбільшу увагу відвідувачів привернула саме вишиванка, яку випадково врятували від знищення.
“Її знайшла на смітнику волонтерка й принесла до гурту, де плели сітки для військових. Вишиванку мали порізати на дрантя, але помітили, що це справжня сорочка з 50-х років минулого століття. Зараз вона стала частиною нашої колекції. На ній чітко проглядаються жовті та сині елементи вишивки — кольори нашого прапора. Це символічно, особливо в час війни”, – поділилася засновниця “Баби Єльки” Інна Тільнова.
Крім цього у музеї можна побачити інші унікальні експонати: весільну сорочку із села Димине, чоловічу сорочку з Розумівки, старовинні керсетки, прикраси й одяг, що зберігають традиції мешканців Кіровоградської області.
На відкритті також анонсували новий проєкт, який реалізовуватимуть спільно з майстринею Анною Барановою — переселенкою з Харкова, яка повернулася до Кропивницького. Вони працюють над виданням книги про вишиванки Кіровоградщини. У ній будуть зібрані світлини старовинного одягу, їхні історії, техніки виконання та схеми для сучасного відтворення орнаментів.
Виставка в етнолабораторії “Баба Єлька” буде відкрита для відвідувачів до 26 травня. Вона не лише знайомить із багатством народного костюма, а й демонструє незламність української ідентичності навіть через, здавалося б, втрачені речі.