В Україні обговорюють ідею розширення добровільного контракту для громадян віком від 18 до 24 років, який передбачає службу в армії поза рамками мобілізації. Особливу увагу хочуть приділити фахівцям з безпілотних літальних апаратів. Про це повідомив заступник керівника Офісу президента та військовий радник глави держави Павло Паліса.
За його словами, сьогодні БПЛА стали ключовим фактором у знищенні ворожої техніки та живої сили на полі бою. Саме тому в Офісі президента бачать сенс у цільовому наборі молодих фахівців для роботи з дронами.
“80% уражень російських сил забезпечують екіпажі безпілотників. Можна довго сперечатися про ефективність танків чи артилерії, але значення дронів – незаперечне”, – написав Паліса у Facebook.
У межах так званого контракту «18–24» вже незабаром можуть з’явитися спеціалізовані напрями, пов’язані з дронами, операторською підготовкою та технічним обслуговуванням. При цьому розглядається варіант подовження контракту до двох років, оскільки навчання на ці спеціальності потребує більше часу, ніж на піхотні.
Наразі програма залишається добровільною. Уперше її було презентовано президентом Володимиром Зеленським у лютому цього року як відповідь на міжнародні очікування щодо підвищення залученості молоді до оборони країни. Контракти укладаються на один рік, а держава гарантує кілька суттєвих бонусів:
- одноразову виплату в 1 мільйон гривень (200 тисяч при підписанні, решта — у два етапи під час служби);
- щомісячне грошове забезпечення до 120 тисяч гривень;
- “нульову” іпотеку на житло;
- можливість безоплатного навчання за державний кошт;
- повне медичне забезпечення під час дії контракту.
Очікується, що зміни до програми можуть стати поштовхом для розвитку дронової спеціалізації в ЗСУ, а також створити умови для масового залучення молодих високотехнологічних фахівців до захисту України.