У Польщі вимагають перерахунку голосів: громадяни не вірять результатам президентських виборів

Avatar photo

Понад 160 тисяч польських виборців виступили з ініціативою перегляду підсумків президентських виборів. У петиції, яка стрімко набрала популярності, вони вимагають повторного підрахунку голосів на дільницях, де були зафіксовані порушення або неточності. Причиною невдоволення стали розбіжності між екзитполами та офіційними результатами другого туру голосування, що відбувся 1 червня.

Головний об’єкт критики — оголошення переможцем Кароля Навроцького з правлячої партії «Право і справедливість». Водночас, згідно з даними екзитполів, більшість виборців віддали перевагу кандидату від «Громадянської коаліції» Рафалу Тшасковському.

Невелика різниця голосів і тисячі недійсних бюлетенів

Згідно з офіційними підрахунками, Навроцький набрав 10 606 877 голосів, а Тшасковський — 10 237 286. Відрив між кандидатами склав менше 370 тисяч голосів. Ще майже 189 тисяч бюлетенів були визнані недійсними, що викликало підозри в частини виборців щодо можливого впливу цих голосів на загальний результат.

У петиції, поданій до Державної виборчої комісії, йдеться про необхідність ретельної перевірки голосування в округах, де вже зафіксовано проблеми із протоколами або підрахунком голосів.

Помилки в протоколах і офіційне визнання збоїв

Кілька випадків порушень підтверджені офіційно. Наприклад, у місті Мінськ-Мазовецький члени однієї з виборчих комісій переплутали дані кандидатів — цю помилку визнав голова дільниці. У Кракові на дільниці №95 зафіксовано неправильний підрахунок, який наразі перевіряє Районна виборча комісія.

Ці поодинокі інциденти, хоч і не мали б суттєво вплинути на остаточний результат, стали додатковим чинником для зростання суспільного занепокоєння.

Реакція влади: заклики до стриманості

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск звернувся до громадян із закликом не робити поспішних висновків щодо фальсифікацій. За його словами, всі інциденти перебувають під контролем:

«Я розумію емоції, але заздалегідь припускати, що вибори були сфальсифіковані, шкодить польській державі», — зазначив Туск.

Канцелярія чинного президента також визнала, що в окремій комісії мала місце помилка, але запевнила, що вона не вплинула на підсумковий результат. Керівниця канцелярії Малгожата Папроцька закликала суспільство не підривати довіру до виборчого процесу через поодинокі збої.

Що буде далі

У понеділок, 9 червня, Державна виборча комісія Польщі проведе спеціальне засідання. На порядку денному — розгляд протоколів, що викликали сумніви. Крім того, до 16 червня виборці можуть подавати письмові скарги щодо підсумків голосування у своїх округах.

Попри політичні заяви та заспокійливі сигнали від влади, ситуація свідчить про глибокий запит суспільства на прозорість та довіру до демократичних процедур. Подальший розвиток подій покаже, чи зможе польська виборча система зберегти свою репутацію в очах громадян.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Попередній пост

Як збільшити ліміт у monobank: реальні поради, що справді працюють

Наступний пост

Польща підняла винищувачі на тлі масованої атаки Росії по Україні

Схожі публікації